Pozytywny wynik scyntygrafii w kierunku uchyłku Meckela

Czy nagła utrata masy ciała (8kg w 3 miesiące bez diety i ćwiczeń), coraz rzadsze wypróżnienia (raz na tydzień- półtora), jawne krwawienie z dolnego odcinka przewodu pokarmowego (hemoroidy już wykluczono), silne bóle brzucha, słabo słyszalna perystaltyka, postępujące osłabienie oraz pozytywny wynik scyntygrafii w kierunku uchyłku Meckela (występowanie tkanki żołądka w okolicy pępka) są wystarczającym potwierdzeniem jego istnienia u 30letniej kobiety? Czy objawy mogą sugerować coś poważniejszego?

Ewa Gonia Dietetyk, Tychy

Sam uchyłek Meckela jeśli nie ma stanu zapalnego nie daje objawów. Możliwe , że pojawił się stan zapalny i wtedy konieczna jest opieka lekarza specjalisty. Utrata masy ciała w tak szybkim tempie jest zastanawiająca - należałoby wykluczyć chorobę Leśniowskiego - Crohna mającą podobne objawy do opisywanych.
Polecam zadbanie o jakośc bakterii jelitowych, niezbędnych do życia. Brak równowagi w tym zakresie rodzi bardzo poważne problemy.

pozdrawiam