Problem z nocnym obżarstwem

Waze 79 kg przy wzroscie 165 cm mam Problem z wieczornym jedzeniem. Biore tabletki na depresje citalopram rano 1 tab 30 miligramow. Nie daje rady tyje w oczach. jestem tez po operacji tarczycy w grudniu ubieglego roku biore tabletki ltyrox 125 po 5 mil. Prosze o pomoc jak przerwac moje tycie. Oprucz tego.Mam polineuropatie i tycie dla moich nog jest katastrofalne. Ciezko Mi chodzic po schodach. Nie mam poprostu ochoty na nic. Prosze o pomoc

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leki na depresję mogą powodować tycie. Dodatkowo warto skontaktować poziom hormonów tarczycy.

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

1 Proszę porozmawiać z lekarzem czy można zmienić antydepresant
2 Polecam zainteresować się suplementacją chromu. Jego niedobory często są przyczyną tycia i zwiększonego apetytu.
3 Objadanie często służy odwróceniu uwagi od trudnych, niezrozumiałych emocji. Polecam wybrać się do psychologa, żeby przyjrzeć się temu, co ukrywa się pod nocnym głodem.

Witam,
Niektóre leki antydepresyjnych mogą powodować tycie. Proponuje udać sie do lekarza psychiatry i zapytać czy jest możliwość zmiany leku . Wieczorne napady głodu często są też objawem związanym z kompulsywnym odreagowywaniem stresu i napięcia , proponuje udać sie do psychologa i rozważyć rozpoczęcie psychoterapii, która wspomoże leczenie stanów depresyjnych oraz pomoże zapanować nad napadaly głodu. Proponuje także udać sie do deietetyka, ktory pomoże ułożyć właściwą dla Pani dietę - bywa tak, że napady głodu wiążą się z faktycznymi niedoborami substancji odżywczych. Pisze Pani także o kłopotach z tarczycą . W tej sytuacji warto udać sie do endokrynologa by skontrolować poziom hormonów tarczycy.

Dzień dobry,

Proszę udać się na konsultacje do psychoterapeuty, która być może zakończy się wspólną decyzją o podjęciu leczenia.
W internecie dostępna jest lista certyfikowanych psychoterapeutów Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wg miejscowości.