Problemy fizyczne i psychiczne u 57-latki

Witam serdecznie! Bardzo zle sie czuje, mam depresje i leki, wlosy wypadaja garsciami mam caly czas opuchniete dlonie i ulana twarz, bole brzucha,zatwardzenie, bole kosci i miesni, jestem roztrzesiona wewnetrznie , tyje i pogarsza mi sie wzrok Mialam pobierane proby na tarczyce i wszystkie sa w normie. Jedno co zostala mi doradzone to zazywanie antydepresantow( zazywam bo bez nich byloby jeszcze gorzej. To wszystko zaczelo sie zupelnie nagel przed osmioma laty. Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to ze mam dni kiedy Bardzo dobrze sie czuje. Jestem u kresu wytrzymalosci. To jest jakie obled! Czy to moze byc niedoczynnosc tarczycy pomimo dobrych wynikow? Bardzo prosze o odpowiedz. Pozdrawiam Anna

Depresja jest przewlekłą, poważną chorobą, wymagającą długotrwałego leczenia. Tak samo, jak choroby układu krążenia, wątroby, nerek. U każdego pacjenta może przebiegać inaczej, zwykle jednak jest opisywana jako niemożność odczuwania jakiejkolwiek przyjemności i radości. Objawia się pogorszeniem nastroju, sprawności intelektualnej oraz różnymi dolegliwościami somatycznymi. Większość chorych ma poczucie bezradności, beznadziei i braku własnej wartości. Jak jak każda inna choroba powinna być leczona. Terapię powinien prowadzić psychiatra, który może Panią zdiagnozować i stwierdzić czy jest to epizod depresyjny, czy raczej cięższy stan. Leczenie depresji jest procesem długotrwałym, przyjmowanie leków powinno trwać nie mniej niż pół roku w przypadku pojedynczego epizodu depresji. W celu autodiagnozy proponuję wykonani tesu wg skali Depresji Becka. Skala depresji Becka składa się z 21 pytań wielokrotnego wyboru i jest jednym z najpowszechniej stosowanych narzędzi oceny nasilenia objawów depresyjnych (potocznie: test na depresję). Pytania odnoszą się do mogących wystąpić objawów depresji, takich jak m.in.: poczucie beznadziejności czy zaburzenia snu. Należy jednak pamiętać, że diagnoza depresji wymaga konsultacji u lekarza psychiatry lub psychologa, a zastosowanie skali ma jedynie charakter pomocniczy. Jej samodzielne wykonanie i obliczenie wyniku nie jest wystarczającą podstawą do rozpoznania depresji. Można je raczej potraktować jako wskazówkę diagnostyczna i zachętę do konsultacji u profesjonalisty.