Problemy z łysieniem oraz wypadaniem włosów a interpretacja wyników badań hormonalnych

Witam serdecznie. Moim problemem jest wypadanie włosów, a przy tym lekko zwiększone owłosienie na rękach oraz przy sutkach, zmniejszenie się piersi o rozmiar (choć waga stoi w miejscu), a także nadmierny trądzik (twarz, plecy i dekolt). Mam 21 lat, waga 56 kg, wzrost 170 cm, od półtora roku nie biorę żadnych tabletek hormonalnych (ani zresztą innych prócz tranu w kapsułkach). Nie jestem ani nie byłam jeszcze w ciąży. Mam regularne miesiączki. Zrobiłam w 2 dniu cyklu badania hormonalne, a o to wyniki (wraz z normami przyjętymi przez laboratorium): androstendion: 3,1 ng/ml (norma: 0,57-2,63), 17-OH progesteron: 1,3 ng/ml (tu norma zależy od fazy, ale w fazie folikularnej jest: 0,1-0,8), progesteron: 0,857 ng/ml (norma: 0,2-1,5), testosteron: 40,70 ng/dl (norma: 6-82), DHEA-S: 330,2 ug/dl (norma: 148-407), prolaktyna: 19,.54 ng/ml (4,79-23.3)... Czy te wyniki mogą tłumaczyć moje problemy? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w Pani wynikach nieco podwyższony jest androstendion i 17-OH-progesteron. Pierwszy z nich należy do androgenów nadnerczowych, ich wyraźny nadmiar może dawać takie objawy jak nadmierne owłosienie, trądzik, łysienie. Drugi jest prekursorem hormonów nadnerczowych, jego nadmiar może świadczyć o pewnym defekcie enzymatycznym w powstawaniu hormonów nadnerczy i prowadzi do nadmiaru androgenów nadnerczowych (androstendion, DHEA, testosteron).

U Pani pozostałe DHEA i testosteron są w normie, nie jest to więc typowy obraz zaburzeń hormonalnych dla opisywanych objawów. Proszę skonsultować się z endokrynologiem, który zbada Panią, oceni problem, rozszerzy diagnostykę i zaproponuje dalsze postępowanie.

Pozdrawiam.