Proszę o interpretację morfologii krwi mojego 5-letniego synka

Chłopczyk ma 5 lat i 10 miesięcy. Ostatnio bardzo nam schudł, brakuje mu apetytu, często jest rozdrażniony, płaczliwy; pojawiają się też momenty, kiedy dziecku robi się słabo i chce mu się wymiotować (czasem wymiotuje, niedużo); ponadto często nawracające infekcje górnych dróg oddechowych: zapalenie oskrzeli, gardła, kaszel - czasami suchy, męczący. Postanowiliśmy dziecku zrobić morfologię krwi. Oto wyniki: WBC - 12,62 G/L; NEUTH - 2,51 G/L; LYMPH - 8,19 G/L; MONO - 0,81 G/L; EO - 0,93 G/L; BASOL - 0,18 G/L; NEUTH % - 19,9%; LYMPH % - 64,9%; MONO% - 6,4 ; EO% - 7,4%; BASO% - 1,4%; RBC - 4,94 T/L; HGB - 8,1mmol/I; HCT - 0,412 L/L; MCV - 83,4 fL; MCH - 1,64 fmol; MCHC - 19,7mmol/I; RDW-SD - 36,9 fL; RDW-CV - 13,8; PLT - 415 G/L; PDW - 10,7 fL; MPV - 10,3 fL; P-LCR - 26,5%. Bardzo proszę Panią Doktor o odpowiedź. Czy powinniśmy się niepokoić?

Witam serdecznie!

W wynikach zwraca uwagę podwyższona liczba limfocytów oraz eozynofili we krwi. Taki wynik może tłumaczyć np. wykonanie badania w trakcie lub blisko po zakończeniu infekcji.

Podwyższona liczba eozynofili może być związana z tłem alergicznym - warto skonsultować się z alergologiem pod kątem wykluczenia alergicznych przyczyn dolegliwości (uczulenie na gluten - problemy z wchłanianiem i utrata masy ciała, astma - kaszel).

Na pewno warto także powtórzyć badanie wraz z oceną rozmazu ręcznego, CRP/OB.

Pozdrawiam serdecznie.