Badanie krwi u 2-latka przy nieustannych infekcjach

Witam. Podaję wyniki badań krwi 2-latka: leukocyty 10,4 tys., erytrocyty 4,28 mln, hemoglobina 11,6 g, MCV 81 fl, MCH 27,8 pg, hematokryt 34,5 %, płytki krwi 284 tys., limfocyty 68%, MCHM 34,5 g, inne (eo, bazo, mono) 10%, neutrofile 27%, limfocyty # 7,4 tys., 1,1, neufrofile 3,1 tys., RDW-CV 14%,P-LCR 21%, PDW 11 fl, MPV 9,6 fl. Syn od 6 miesięcy ma nawracający katar, infekcje gardła i gorączkę. Stosowaliśmy antybiotyki już trzy razy. Katar pojawiał się kilka dni po leczeniu. Dziecko nadmiernie się poci, najczęściej w nocy. Bardzo się niepokoję i proszę o pomoc.

ponad rok temu

Witam,

Wyniki są prawidłowe w odniesieniu do płci i wieku.

Częste infekcje wymagają diagnostyki opartej na solidnym wywiadzie i badaniu lekarskim. Może okazać się, iż wynikają one ze zintensyfikowanych kontaktów z rówieśnikami. Warto wiedzieć, że częste infekcje są niemal "normalnym" zjawiskiem u dzieci rozpoczynających uczęszczanie do żłobka, przedszkola, czy zaczynających częstsze spotkania z rówieśnikami, np. na placach zabaw. Układ immunologiczny dziecka nie jest w pełni dojrzały i gorzej radzi sobie ze zwalczaniem drobnoustrojów chorobotwórczych, a skupisko rówieśników zwiększa szanse spotkania chorego. Ponadto zachowania higieniczne u małych dzieci nie są jeszcze należycie przestrzegane.

Przyczyna częstych infekcji Pani syna wymaga wyjaśnienia. Wyniki morfologii nie są niepokojące, ponadto wiek - jak wspomniałam wyżej - sprzyja zachorowaniom, jednak diagnostyka jest konieczna, gdyż z drugiej strony należy uważać, by nie przeoczyć ew. istniejących zaburzeń.

Pozdrawiam