Przechowywanie leku w wysokiej temperaturze

Gdzie trzymać lek, na którym jest napisane by nie przechowywać powyżej 30 stopni C? Od tygodnia W mieszkaniu jest ponad 30, w sobotę było 33. Teraz jest 31. Lek trzymam w szafce z dala od słońca. Czy taka temperatura może jakoś źle wpłynąć na lek?

Temperatura powyżej zalecanej może negatywnie wpłynąć na skład leku - powodując rozkład substancji aktywnej. Poddanie leku takiej temperaurze przez kilka - kilkanaście godzin raczej nie będzie miało wpływu na jego działanie, ale przy dłuższej ekspozycji lek może być nie tylko nieskuteczny, ale nawet niebezpieczny dla zdrowia. W okresie upałów polecam schować lek do lodówki, a jak temperatura nie będzie przekraczać 25 st.C leki mogą wrócić na półkę.