Przerwanie antykoncepcji

Witam serdecznie!!! Od ponad roku zażywam tabletki antykoncepcyjne N... W piątek 19.03.2010 wzięłam ostatnią tabletkę z blistra (godz. 22:00 - wg planu). Więc normalnie powinna teraz nastąpić 7-dniowa przerwa. Postanowiłam, że będzie to już ostatnie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, z tym że w czwartek 18 marca kochaliśmy się z chłopakiem. Czy powinnam jednak rozpocząć kolejne opakowanie (w piątek 26 marca), by zapobiec ciąży? Z tego, co się orientuję, żywotność plemników wynosi ok. 72 godz., a że tabletki brałam regularnie, ochrona przed ciążą powinna być również zachowana w ciągu tych 7 dni przerwy. W ciągu tego czasu plemniki z czwartku ;) powinny już nie przeżyć... Sama już nie wiem, dlatego zwracam się z gorącą prośbą o udzielenie odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Pozdrawiam!!!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najprawdopodobniej nie ma konieczności rozpoczynania nowego opakowania. Ryzyko ciąży nie jest w tym wypadku duże. Mało prawdopodobne, aby owulacja miała miejsce w ciągu 7 dni po odstawieniu pigułek, a plemniki mogą żyć najwyżej 7 dni (a i tak zazwyczaj mówi się o 3 dniach żywotności plemników). Od pierwszego dnia bez tabletek należy już jednak stosować inną formę antykoncepcji, np. prezerwatywy.

Pozdrawiam!