Przewlekły stres a ryzyko nowotworu

Witam. Czy przewlekły silny stres przez rok i w związku z tym obniżona odporność gwarantuje że będę chora przez to w przyszłości na nowotwór czy tylko w jakimiś stopniu zwiększa to ryzyko? Bardzo się tego boję i strach przed tym nie daje mi żyć. Bardzo proszę o odpowiedź...z góry dziękuję

Lek. Tomasz Budlewski

Sądzę że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pani pytanie. Nie sądzę aby były badania odpowiadające na pani pytania.

Dzień dobry. Żadna sytuacja nie gwarantuje, więc trudno odpowiedzieć na Pani pytanie jednoznacznie. Z całą pewnością jednak zwraca uwagę Pani lęk związany z zagrożeniem chorobą. Proszę skonsultować się z psychologiem celem poznania przyczyn takiego stanu i zaplanowania ewentualnych działań terapeutycznych. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/