Przyczyny braku krwawienia z odstawienia przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych

Witam.
Ostatnią miesiączkę miałam 06.12.2009. Kolejna nie pojawiła się terminowo. Grudzień był bardzo stresującym miesiącem dla mnie, a już mi się zdarzyło nie mieć okresu z powodu nadmiernego stresu. Co więcej od 3 lat przyjmuję tabletki anty oraz stosuję z partnerem metodę przerywaną.
Czy pomimo tego to możliwe, że zaszłam w ciążę? Dziś kolejny termin miesiączki i jeszcze się nie pojawiła. Co mam robić?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Niestety po Pani opisie mam pewne niejasności. Rozumiem, że przyjmuje Pani od 3 lat tabletki antykoncepcyjne, również obecnie. W czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych nie ma "prawdziwych miesiączek", są tylko krwawienia z odstawienia (w czasie siedmiodniowej przerwy), które tylko naśladują fizjologiczną miesiączką. Ponieważ te krwawienia są zależne od hormonów podawanych zewnętrznie, nie mają na nie wpływu takie czynniki jak stres i generalnie podczas antykoncepcji hormonalnej krwawienia powinny być regularne. Jeżeli u Pani mimo antykoncepcji krwawienia są nieregularne i często się zdarza, że ich nie ma w przerwie, sytuacja taka wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem.

W przypadku, gdy obecnie nie jest Pani w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i podejrzewa Pani, że jest możliwość bycia w ciąży, proponuję wykonanie testu ciążowego - najlepiej 10-14 dni po możliwej daty koncepcji. Antykoncepcji hormonalna oraz stosunek przerywany również nie wykluczają możliwości zajścia w ciążę, każdą wątpliwą sytuację również najlepiej rozwiązać wykonując test ciążowy.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o antykoncepcji hormonalnej.

Serdecznie pozdrawiam!