Przyjmowanie leków na nadciśnienie a złe samopoczucie i spadek ciśnienia

Biorę leki na nadciśnienie od trzech tygodni. rano Nedal 1/2 tabletki, czyli 2,5 mg oraz Prestarium 1 tabletkę czyli 10 mg; wieczorem biorę Amliopil 1 tabletkę, czyli 5 mg. Cały czas ciśnienie było podwyższone: 150/110, 190/124, 160/115.Dzisiaj ciśnienie mocno spadło do 95/68. Źle się czuję. Co w takiej sytuacji zrobić

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jednorazowe spadki ciśnienia trzeba niestety przeczekać w początkowym okresie farmakoterapii. Gdy ciśnienie spada do tak niskich wartości jak podane - 95/68 mmHg, można wypić słabą kawę by nieznacznie podwyższyć ciśnienie krwi.
Złe samopoczucie wynika z faktu, że organizm już zaadoptował się do podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego i nadmierne jego spadki wpływają na złe samopoczucie, bóle głowy, zaburzenia koncentracji.
Odwrócenie tej sytuacji wymaga czasu i regularnego przyjmowania leków. Nie należy modyfikować dawek leków bez konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym.

Witam, najlepiej skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Można też spróbować zmniejszyć dawkę leków np. o połowę. Jednak najlepiej nie robić tego samodzielnie. Na skoki ciśnienia ma wpływ kilka czynników i jeśli jest to początek przyjmowania leków, to może się ono wahać. Ja zachęcam do zmiany diety, wprowadzenia wody w ilości co najmniej 8 szklanek, soku z aronii, która w naturalny sposób obniża ciśnienie krwi i prawidłowej, zdrowej diety (5 posiłków, ciemne pieczywo, warzywa, owoce).