Rak nerki - ciąg dalszy

Dziękuję serdecznie za odpowiedź! Pani doktor, chciałbym zapytać jeszcze, jak wygląda rokowanie w tej chorobie. Bardzo się martwię. Mój kolega (on jest Francuzem i rozmawia z lekarzami w moim imieniu, mimo że mowie po francusku, to jednak terminologia medyczna sprawia mi problem) rozmawiał z lekarzem, mam też karty wypisowe i lekarze twierdzą, że chemię trzeba podać, sugerują chemie POMB-ACE. Proszę mi wytłumaczyć, co to znaczy. Mam wyniki tomografii komputerowej sprzed operacji i tam stwierdzono tylko tego guza na nerce, a po operacji żadnych zmian się nie stwierdza. Więc gdzie może być ten przerzut? Jak to sprawdzić? Czy ten rak nerki można wyleczyć w takim zaawansowaniu jak teraz? Dziękuję za wszelka pomoc Pani doktor!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Drogi Panie!

Niestety, muszę stwierdzić, że wcześniejsza odpowiedź Pani doktor nie jest w pełni prawidłowa. Pozwoliłem sobie odpowiedzieć na Pana pytanie zadane w naszym portalu uwaganerki.pl. Proszę się zapoznać z jej treścią. (Podałem poniżej) Odnośnie zadanego aktualnie pytania: rokowanie w przypadku tego typu nowotworu (rak pęcherzyka żółtkowego [endodermal sinus tumor]) w zaawansowanym stadium (jeśli to rzeczywiście zmiana przerzutowa, a nie pierwotnie powstała w nerce), który wystąpił u osoby dorosłej, jest zawsze poważne. Leczenie chemioterapeutyczne jest jedyną skuteczną metodą, dającą szanse na wyleczenie. Oznaczenie schematu chemioterapii POMB-ACE jest akronimem od nazw stosowanych leków (nie mogę podać nazw preparatów - takie mamy przepisy). Jeśli nie jest możliwe określenie miejsca ogniska pierwotnego nowotworu żadnymi metodami obrazowymi - nie należy go poszukiwać. Zaoszczędzony czas należy przeznaczyć na jak najszybsze leczenie lekami przeciwnowotworowymi.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Poniżej przytaczam odpowiedź na poprzednie pytanie: "Witam! Odpowiedź swoją zacznę od sprecyzowania rozpoznania histopatologicznego, które Pan otrzymał po operacji. Wynik oznacza guz pęcherzyka żółtkowego zlokalizowany w nerce, podejrzany o charakter przerzutowy. W dalszej części opisany jest typ guza nerki - wskazujący na guz/rak pęcherzyka żółtkowego (endodermal sinus tumor, tumor du sac vitellin) przerzutowy - czyli nowotwór złośliwy zaliczany do guzów zarodkowych, najczęściej występujący w wieku dziecięcym, najczęściej zlokalizowany pierwotnie w jądrze. Istnieje marker nowotworowy, którego poziom jest podwyższony w przypadku tego nowotworu - AFP (alfa-fetoproteina). Czy wykonowano u Pana oznaczenia tego markera przed i po operacji? Nie jest to więc rak nerki, ale inny nowotwór złośliwy (rak pęcherzyka żółtkowego - nie mylić z pęcherzykiem żółciowym), prawdopodobnie przerzut z innego narządu. Stąd też proponowane leczenie będzie inne niż w przypadku raka nerki (czyli nowotworu złośliwego wywodzącego się z komórek jasnokomórkowych nerki). Rak pęcherzyka żółtkowego jest nowotworem chemiowrażliwym, podstawową metodą jego leczenia jest więc agresywna układowa chemioterapia - jest to związane z często agresywnym przebiegiem choroby u dorosłych. Postępowanie lekarzy fancuskich jest więc jak najbardziej słuszne. Proszę poddać się leczeniu, gdyż jest ono jedyną metodą całkowitego wyleczenia. Powrót do Polski w celu leczenia nie jest dobrym pomysłem, gdyż leczenie powinno się wdrożyć jak najszybciej, a procedury w kraju mogłyby się niebezpiecznie wydłużać. Poza tym onkologia we Francji należy do najlepszych w Europie. Pozdrawiam i życzę powodzenia."