Rak piersi i menopauza

Witam! Mam 49 lat. Pół roku temu z powodu raka piersi przeszłam operację, następnie chemioterapię, radioterapię, a obecnie (od dwóch miesięcy) przyjmuję lek hormonalny. Przeprowadzona kuracja i mój wiek spowodowały u mnie wystąpienie nasilonych objawów menopauzy. Najbardziej dokucza mi brak snu i uderzenia gorąca (nawet kilkanaście razy na dobę). Czy w związku z chorobą nowotworową mogę w jakiś sposób złagodzić objawy menopauzy? Przed zdiagnozowaniem raka nie miałam żadnych objawów menopauzy.
49 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry

Obawiam się, że nie ma sposobu na złagodzenie uderzeń gorąca. Jeśli chodzi o zaburzenia snu to na pewno uda się wraz z lekarzem prowadzącym dobrać odpowiednie środki nasenne najlepiej nowej generacji dające lepszą jakość snu lub antydepresanty sedacyjne te drugie można używać dłużej niż 4 tygodnie i nie uzależniają.
Prawdopodobnie mogą u Pani wystąpić również zaburzenia nastroju, drażliwość w tym przypadku antydepresanty z grupy inhibtorów wychwytu zwrotnego serotoniny lub thymoleptyki powinny przynieść ulgę.

Na dobranie tego leczenia dobrze pójść również na konsultację do psychiatry lub poradni zaburzeń snu.