Rzekomobłoniaste zapalenie jelit a podanie nadtlenku wodoru

Czy podanie osobie która choruję na rzekomobłoniaste zapalenie jelit, nadtlenku wodoru spowoduję zgon bakterii Clostridium difficile?, czy ten sposób nie jest lepszy od bakterioterapii fekalnej? ( nie pytam jako pacjent.)

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Ostatnio przeprowadzone badania naukowe potwierdziły, że nadtlenek wodoru zwalcza beztlenowce. Bakterie beztlenowe rozwijają się w środowisku o niskiej lub zerowej zawartości tlenu, a większe stężenie tego gazu może osłabić a nawet zabić te mikroorganizmy. Niestety problemem może okazać się sam sposób podania leku. Warto rozważyć tę kwestię z gastrologiem.