Ser półtłusty w każdym posiłku a dieta 1600 kalorii

Bardzo lubię biały ser...Nie mogę się obejść bez sera w ciągu dnia. Czy jedząc biały ser półtłusty w każdym posiłku nie zrobię sobie krzywdy? Czy to nie za dużo białka? Czy białym serem można zastąpić inny nabiał?Potrafię zjeść 500g sera w ciągu całego dnia, a zależy mi na redukcji wagi. Mam 28lat, 170 cm, 58kg, aktywność fizyczna średnia, stosuję dietę 1600 kcal.

Witam, przy redukcji wagi najważniejsze jest zdrowy rozsądek i postępowanie według zasad zdrowego odżywiania . Na podstawie tego co Pani napisała nie jestem w stanie stwierdzić czy ilość białka dzienna jest prawidłowa. Proponuje aby udała się Pani do dietetyka , zrobiła podstawowe badania- analizę składu ciała. Na jej podstawie specjalista dobierze dietę z uwzględnieniem dziennej ilości białego sera :), który Pani tak lubi. Pozdrawiam

Mgr Anna Drahun Dietetyk, Kraków

Witam,
Chciałabym zaznaczyć, że wartość wskaźnika BMI dla Pani wynosi 20 czyli znajduje się Pani w normie jeżeli chodzi o masę ciała. Ale jeżeli zależy Pani na redukcji masy ciała to zmniejszyłabym wartość kaloryczną diety do 1300 kcal/dzień. A co do białego sera: 500 g dostarcza ok. 665 kcal i zawiera 93,5 g białka- to przekracza Pani dzienną normę zapotrzebowania na białko. Dla Pani to powinno być ok. 58 g białka na dzień. Białym serem nie można zastąpić w pełni innych produktów nabiałowych jogurtów, mleka, serów podpuszczkowych dlatego, że nie jest on tak dobrym źródłem wapnia w diecie jak produkty które wymieniłam. W trakcie produkcji sera białego wapń przechodzi do serwatki i w samym białym serze nie jest go zbyt wiele, w przeciwieństwie np. do serów podpuszczkowych (żółtych)- jednak tu należy zwrócić uwagę na ich wysoką kaloryczność i dużą zawartość tłuszczu. Polecałabym nie rozstawać się z białym serem całkowicie, ale spożywać go w dwóch posiłkach w ciągu dnia np. do śniadania i na kolację do kanapek, w formie twarożków z różnymi dodatkami (papryka, rzodkiewka, kiełki, pestki dyni, słonecznika, ryby).

Witam serdecznie,
jeżeli lubi Pani biały ser to może Pani oczywiście zastąpić nim inny nabiał.
Przy kaloryczności diety, jaką Pani stosuje i Pani masie ciała zapotrzebowanie na białko waha się w granicach 40-60g białka na dobę. Ser biały półtłusty ma ok. 19g białka na 100g, więc zjadając 500g sera dziennie zdecydowanie przekracza Pani swoją normę, a to na pewno nie jest jedyne źródło białka w Pani diecie. Przekraczanie normy białka może skutkować obciążeniem nerek i wątroby.

pozdrawiam!