Sezonowy kaszel - dlaczego mam problemy zawsze jesienią?

Ja takie powracające ataki kaszlu mam chyba od 10 lat. Co roku jesienią (październik-listopad) powtarza się to samo, o czym pisała kasia3333. Robiłam różne badania w przychodni alergologicznej - nie stwierdzono u mnie żadnego alergenu. Teraz zmieniłam miejsce zamieszkania - znowu w październiku się zaczęło. Często na noc biorę 2 tabletki z fosforanem kodeiny (tabletki na kaszel) - wtedy prześpię noc bez kaszlu. Prześwietlenia płuc też niczego nie wykazują. Jeżeli ktoś będzie mógł mi pomóc lub wskazać ewentualne źródło mojej dolegliwości - będę wdzięczna.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Kaszel sezonowy, zwłaszcza jeżeli towarzyszy mu kichanie i alergiczne zapalenie spojówek - najbardziej charakterystyczny jest właśnie dla alergii. Ujemne testy alergiczne nie wykluczają obecności alergii w 100%! Można powtórzyć testy inną metodą na przykład. W październiku okres pylenia ma: pokrzywa, komosa i bylica. Zaczyna się też wtedy sezon grzewczy i z nim może być związany kaszel. Dlatego proponuję rozważyć z alergologiem, czy nie spróbować w takim czasie leków przeciwalergicznych.

Inną możliwą przyczyną jest kaszel jako objaw refluksu żołądkowo-przełykowego, który może masilać się sezonowo - choć wydaje się to być mniej prawdopodobną wersją na podstawie Pani opisu.

Serdecznie pozdrawiam!