Silna zazdrość o chłopaka

Witam mam problem a mianowicie chodzi o to,że ogromnie jestem zazdrosna o swojego chłopaka. Wiem,że nie powinnam i staram się tego nie robić ale samo wychodzi. Jak widzę,że rozmawia z jakąś koleżanką i się świetnie bawi, uśmiecha to napada mnie szał i zazdrość to nie jest normalne ponieważ nie jesteśmy małżeństwem i wiem,że może mieć przyjaciół i rozmawiać z kim chce. Trapi mnie to bo nie moge z tym funkcjonować. Czy ze mną coś jest ? . Może to jest spowodowane tym,że mam niską samoocene NIEWIEM

Mgr Agata Kulpa-Kulpińska

Witam,
źródłem zazdrości może być niska samoocena. Jeśli brakuje pani wiary we własną atrakcyjność, nie szanuje Pani siebie, takiej jaką jest z wadami i zaletami, to może Pani oczekiwać, że chłopak tak samo myśli i czuje. Trudno wtedy mu ufać.
Zazdrość jest efektem Pani myśli, wyobrażeń, uczuć do samej siebie.
Zachęcam do rozwoju osobistego, szukania drogi do miłości własnej.
Może w Pani mieście są miejsca oferujące treningi rozwoju osobistego lub warsztaty psychologiczne. To może być pierwszy etap w budowaniu samoakceptacji i bezpiecznych, ufnych związków.
Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Bardzo często nadmierna zazdrość wiążę się z obniżonym poczuciem własnej wartości, niepewności siebie i co do swojej roli w związku, nadmiernej zależności itp. Warto porozmawiać o swoich trudnościach z psychologiem. Pomocna może być też np. lektura książki poradnikowej (dot. związków, relacji, autorstwa psychologa czy terapeuty) czy dobrego forum internetowego dla osób radzących sobie z zazdrością.

Pozdrawiam!