Siniak z tyłu pod kolanem: co oznacza?

Witam. Jestem młodą kobietą w wieku 26 lat. Rok temu zauważyłam na swojej prawej łydce pojawiające się "pajączki". Byłam na konsultacji u chirurga naczyniowego, ale wykluczył chorobę żył. Natomiast w ostatnim czasie po nocy pojawił się na mojej prawej nodze z tyłu za kolanem siniak, a pod nim nie wiem jak to określić, powiedzmy tzw. wylew podskórny. Lekarz rodzinny stwierdził, że to drobny wylew z żyły. Nie uderzyłam się, ale może jakoś źle spałam, miałam podkuloną nogę. Czy to mogło spowodować ten defekt? Czy on zniknie (kupiłam przepisane tabletki i maść)? Dodam również, iż posiadam cienką skórę o jasnej karnacji. Co jest przyczyną takich wylewów? Boję się, ponieważ moi rodzice mają problem z żylakami. Staram się ruszać, codziennie rano ćwiczę, mam siedzącą pracę. Czy są jakieś ćwiczenia na wzmocnienie żył i jak bronić się przed takimi wylewami, nie obciążając wątroby farmaceutykami? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź. Malwina.
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam.
Skoro lekarz podczas badania fizykalnego stwierdził, że zmiana pod kolanem jest wylewem krwawym to prawdopodobnie tak jest. Pojedynczy siniak nie jest jeszcze wskazaniem do wszczynania agresywnej diagnostyki. Jeśli jednak takie zmiany będą się nadal pojawiać, należy ponownie zgłosić się do lekarza, który może zlecić wtedy wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych, oceniających liczbę płytek krwi i układ krzepnięcia. Podobne objawy mogą również powodować przyjmowane przez Panią leki, np. aspiryna. Bez względu jednak na występujące objawy zawsze warto zatroszczyć się o stan swoich naczyń. Jednym z czynników ryzyka rozwoju żylaków jest bowiem ich występowanie w rodzinie. Oprócz tego może być Pani szczególnie narażona na ich rozwój w przypadku otyłości, palenia czy noszenia ciasnej bielizny. Dobrze, że zwraca Pani uwagę na aktywny tryb życia, gdyż to również wpływa na stan naczyń. W czasie pracy warto wstać choć na chwilę i zrobić parę kroków. Stojąc przez dłuższy czas można przenosić ciężar z jednej nogi na drugą. W czasie odpoczynku dobrze jest unosić nogi wyżej od reszty ciała. Proszę również zwrócić uwagę na swoją dietę: witamina C i wapń odgrywają podstawową rolę w utrzymaniu dobrego stanu naczyń, a nie wpływają na stan wątroby. Szczególnie proszę się o siebie troszczyć w okresie ciąży – może wtedy dojść do zaostrzenia objawów. 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty