Skąd się biorą u mnie przeciwciała immunologiczne we krwi?

Dzień dobry!
Planuję ciążę i poddałam się wszystkim potrzebnym w tym celu badaniom. Podczas określania grupy krwi wykryto w niej obecność przeciwciał, mimo iż nigdy nie byłam w ciąży, nie miałam przetaczanej krwi, ani bynajmniej nie dzieliłam się igłą z innymi, czy istnieje jakieś inne wytłumaczenie tego zjawiska?

ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Laboratorium powinno oznaczyć rodzaj przeciwciał, tak by móc wnioskować o przyczynie ich powstania i ewentualności konfliktu serologicznego. Na pewno ciąża będzie musiała być dobrze monitorowana.
Bardzo możliwe, że w opisanej przez Panią sytuacji przeciwciała nie będą miały znaczenia klinicznego. Przyczyną może być na przykład choroba autoimmunologiczna, ale trudno mi o tym spekulować na podstawie tak niewielu informacji.

Pozdrawiam serdecznie!