Skaza białkowa a karmienie niemowlaka - co robić?

Mój synek ma prawie 4 miesiące i lekarz pediatra stwierdził u niego skazę białkową. Jest karmiony piersią i mlekiem modyfikowanym opartym na hydrolizacie białkowym. Od momentu wykrycia alergii jestem na diecie eliminacyjnej, jednak większość produktów zawiera śladowe ilości mleka, jajek, orzechów i innych alergenów pokarmowych, nie da się ich uniknąć. Dziecko w dalszym ciągu ma wysypkę. Krostki smaruję maścią na receptę wskazaną w atopowym zapaleniu skóry, po kilku dniach następuje poprawa, a potem problem pojawia się ponownie. Dodatkowo na główce dziecka jest ciemieniucha mimo zachowania należytej higieny. Synek ma również kłopoty z wypróżnianiem (oddaje stolec co 4-5 dni) i niechętnie pije. Pytania: - czy w tej sytuacji korzystniejsze dla dziecka jest karmienie piersią czy mieszanką? - czy karmienie wyłącznie mlekiem sztucznym spowoduje, że wysypka nie będzie się pojawiać? - od kiedy wprowadzać nowe posiłki - zupki, owoce? - czy wypróżnianie co kilka dni jest normą u niemowląt?

ponad rok temu

Jakie zwierzę będzie odpowiednie dla alergika?

Kochasz zwierzęta, ale zdiagnozowano u ciebie alergię? Spróbuj wybrać takiego pupila, który nie będzie działał uczulająco. Miłośnicy kotów powinni wybrać nevę masquarade lub kota syberyjskiego. Sprawdzą się także rasy gubiące mniej sierści, między innymi devon rex lub cornish rex. Istotny jest też kolor ? mniej uczulający będzie biały pupil.

Lek. Magdalena Szymańska
57 poziom zaufania

Dzień dobry!

Podstawą leczenia skazy białkowej jest wyeliminowanie wszystkich pokarmów zawierających białko z diety matki karmiącej piersią. Trzeba tego przestrzegać bardzo skrupulatnie, gdyż nawet mała ilość alergenu może wywołać kolejne objawy.

Do 6-tego miesiąca życia bardzo ważne jest, by karmić malucha piersią.
Dlatego ważne jest, by możliwie jak najdokładniej przestrzegać diety.
W diecie mogą pojawiać się produkty tj.: żółtko jaja kurzego, owoce (oprócz cytrusów), mięso drobiowe i królicze, ryż, makaron, kasze, ziemniaki. Natomiast nie wolno spożywać:  białka jaja kurzego, orzechów, produktów mlecznych i mlekopochodnych, wołowiny, cielęciny, kakao, czekolady, napojów gazowanych, soków kartonowych, chipsów.

Jeżeli jednak dieta sobie nie radzi to wtedy lub najlepiej po ukończonym 6-tym miesiącu życia  stosować mleko modyfikowane.

Skaza białkowa u większości pacjentów zanika przed ukończeniem 2 roku życia, jednak czasem pozostaje na całe życie. Gdy dziecko ukończy 2 lata warto przeprowadzić diagnostykę w celu przekonania się, czy skaza białkowa jest cały czas obecna.

Jeżeli chodzi o rozszerzenie diety, zazwyczaj u dzieci ze skazą białkową opóźniamy ten proces o około miesiąc. Zaczynamy od produktów bezpiecznych, czyli tych, które mogła stosować Pani podczas karmienia. W późniejszym czasie można stopniowo podawać nowe produkty i obserwować reakcję dziecka. Staramy się nie podawać naraz zbyt wielu różnorodnych składników.

Wypróżnianie u niemowlaka karmionego naturalnie - jako normę należy traktować oddanie stolca każdorazowo po karmieniu, jak i oddawanie stolca co 2- 3 dni. Jeżeli czas ten się wydłuża i towarzyszą temu dodatkowe objawy, takie jak: ból, drażliwość dziecka, osłabienie i słaby przyrost masy wtedy należy udać się na wizytę do pediatry. Zmniejszona ilość oddawanych stolców może być spowodowana również obecną skazą białkową.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty