Skoki ciśnienia po zastosowaniu leków Axtil i Tiarolid

Witam mam na imię Maria i mam 62-lata. Od kilku lat biorę  leki na nadciśnienie, ale ostatnio mimo regularnego zażywania leku ciśnienie jest za wysokie szczególnie po zażyciu leku ciśnienie się podnosi.Biorę Axtil i Tiarolid. Czy jest możliwe ze te leki sa za słabe dla mnie czy ja się już uodporniłam na nie. Czy mogę jeszcze poczekać z pójściem do lekarza czy należy iść natychmiast. Jestem trochę obolała bo się przewróciłam i nie bardzo mi się chce teraz kuśtykać do lekarza i czekać w kolejce. A może zwiększyć dawkę tych leków. Bardzo proszę o jakąś podpowiedz co powinnam zrobić. Z góry serdecznie dziękuję.

Magdalena Mroczek

Axtil jest to lek standardowo stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Dodatkowo czasami stosowany jest także w leczeniu innych chorób nerek w leczeniu niewydolności serca w stanach pozawałowych. Substancją czynną preparatu jest ramipryl należący do grupy leków zwanych inhibitorami konwertazy angiotensyny. Wspólny mechanizm działania leków z tej grupy polega na hamowaniu aktywności enzymu odpowiedzialnego za powstawanie angiotensyny II (enzym ten to konwertaza angiotensyny, często oznaczana skrótem ACE). Dawka jaką sie stosuje to początkowo 2,5 mg 1 raz na dobę, następnie z zachowaniem 2.–4. tygodniowych odstępów zwiększa się dawkę; dawka maksymalna wynosi 10 mg na dobę. Często stosuje się dawkę 5 mg na dobę.

Tialorid jest preparatem złożonym, który zawiera w składzie dwie substancje czynne. Są to hydrochlorotiazyd – substancja o umiarkowanym działaniu moczopędnym oraz amiloryd – diuretyk oszczędzający potas. Lek stosuje się dodatkowo w marskości wątroby. Dawkowanie to początkowo 0,5 tabletki na dobę. W razie konieczności lekarz zwiększy dawkę do 1 tabletki 1 raz na dobę lub w 2 dawkach podzielonych.

Jeśli chodzi o leczenie nadciśnienia tętniczego to często wymaga ono modyfikacji. Często w przebiegu leczenia nadciśnienia trzeba modyfikować dawki lub wprowadzać dodatkowe preparaty. W pierwszej kolejności warto jest jednak zawsze wprowadzić zmiany dotyczące trybu życia. Przede wszystkim można stosować dietę z niską zawartością soli kuchennej. Warto też uprawiać więcej ruchu i zadbać o utratę nadmiarowych kilogramów. Może to sprawić, że nie trzeba będzie przyjmować dodatkowych leków ani zwiększać dawek tych już przyjmowanych.

Jeśli chodzi o modyfikację leczenia to należy zobaczyć w jakich dawkach przyjmuje Pani leki. W pierwszym rzędzie można zwiększyć dawki już przyjmowanych preparatów, tak aby nie wprowadzać nowych. Ważne jest aby wiedzieć jakie występują u Pani wartości ciśnienia i w jakich porach dnia. Może Pani samodzielnie prowadzić dzienniczek pomiarów. Ułatwi to lekarzowi optymalne dobranie dawek. W razie potrzeby lekarz może zechcieć przeprowadzić 24 godzinne badanie ciśnienia.

Ostatecznie można wprowadzić do leczenia dodatkową substancje, o mechanizmie działanie innym niż te które Pani dotąd przyjmuje. Optymalne jest jednak przyjmowanie jak najmniejszej ilości leków, dlatego byłoby dobrze, gdyby ciśnienie dało się kontrolować przy pomocy 2 lub 3 substancji.

Należy zdecydowanie zgłosić się do lekarza. Podwyższone ciśnienie należy leczyć. W przeciwnym razie może ono doprowadzić do chorób serca i udarów, które niosą ze sobą bardzo poważne konsekwencje. Z tego powodu nadciśnienie tętnicze w każdym przypadku wymaga diagnostyki i leczenia.