Paroksetyna i skutki wieloletniego leczenia tym lekiem

Dzień dobry. Moje pytanie do Państwa jest takie: jakie są skutki wieloletniego leczenia Paroksetyną / od czterdziestego roku życia do starości / w sytuacji niemożności odstawienia leku z powodu zaburzeń ciężkich i nieuleczalnych? Jakie są opinie o leku Paroksetyna? Czy są jakieś skutki uboczne? Czy odstawienie wiąże się z ryzykiem pojawienia się zespołu odstawiennego? Czy są jakieś reakcje przy łączeniu Paroksetyny z alkoholem? Przy codziennym zażywaniu trzeba brać pod uwagę różne okoliczności, jak uroczystości rodzinne i nie tylko, dlatego też o to pytam. Czy to prawda, że po Paroksetynie się tyje? Bo też takie opinie słyszałam. Jak wygląda sytyuacja z ceną Paroksetyny, czy jest przystępna? Gdzie można najtaniej ją dostać? Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi, wierzę, że mi ktoś pomoże i odpowie na moje pytania.

Prawidłowo stosowane i dobrane leki przeciwdepresyjne można często przyjmować długoterminowo, bez trwale niekorzystnych konsekwencji. Wręcz w przypadku depresji nawracającej w części badań wykazano neuroprotekcyjny wpływ tych leków. Odległe bezpieczeństwo farmakoterapii zależy między innymi od występowania ewentualnych działań niepożądanych i od skutecznego przeciwdziałaniu ich utrwalaniu się. Jeżeli u danego pacjenta stosowany lek przeciwdepresyjny jest skuteczny i nie wywołuje istotnych działań niepożądanych, a równocześnie z powodu nawrotowości choroby nie można go odstawić, to wskazane może być długoterminowe leczenie. Wówczas należy we współpracy z lekarzem systematycznie monitorować bezpieczeństwo leczenia.