Sposoby przybierania na wadze dla 22-letniego mężczyzny

Hej, mam 180cm wzrostu i 65 kg wagi, według bmi dobrą mam wage ale jestem bardzo chudy i chciałbym przytyć z 10 kg radzicie jakieś odżywki? lub takieś leki na przytycie? a moze bardzo dobrą diete? w jakim czasie można przytyć 10 kg ? dało by rade przytyć 10kg do 15 dni?

Witam. Po pierwsze jest to niemożliwe, aby przytyć tak dużo w tak krótkim czasie. Po drugie tak duże wahania masy ciała są bardzo niezdrowe i obciążające dla organizmu, dlatego nie radzę stosowania „wyścigów”. Przybieranie na wadze powinno być w umiarkowanym tempie, najlepiej ok. 1 kg na tydzień. Proszę się upewnić, czy jest Pan zdrowy (czasem problemy z przytyciem mogą być wywołane występującym schorzeniem np. nadczynnością tarczycy). Odnośnie odżywek, to ewentualnie mogą one się przydać dopiero, gdy będzie Pan bardzo intensywnie trenował na siłowni przez kilka miesięcy i sama dieta przestanie już być wystarczająca. Póki co w Pana przypadku nie ma potrzeby stosowania odżywek . Jeśli chce Pan przytyć, należy zwiększyć gęstość energetyczną posiłków, czyli trzeba przyjmować codziennie dodatkowe kalorie. Jednak nie oznacza to, że można objadać się niezdrowymi rzeczami jak np. dania fast-food lub słodycze. Posiłki powinny być bogate w węglowodany złożone oraz białko. Aby zwiększyć masę mięśniową należy zwiększyć zawartość pełnowartościowego białka w diecie (chude mięso, ryby, jaja, nabiał) oraz należy wykonywać ćwiczenia siłowe (np. zapisać się na siłownię).
- Najlepiej spożywać 5-6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny. Po posiłku można odpocząć, zrobić sobie drzemkę.
- Codziennie należy spożywać takie produkty jak: kasze, płatki zbożowe, ryż, ziemniaki, pieczywo jasne lub razowe z dużą ilością ziaren, wyroby z mąki białej oraz pełnoziarnistej lub Graham (np. makarony, kluski, naleśniki, pyzy)
- kilka razy w tygodniu warzywa strączkowe (fasola, soczewica, groch, soja, ciecierzyca).
- chude mięso
- tłuste ryby morskie
- jaja i potrawy jajeczne np. omlety, suflety, jajecznica
- pełnotłuste lub półtłuste produkty mleczne, desery mleczno-owocowe z dodatkiem orzechów
- jako przekąska orzechy i pestki np. orzechy włoskie, orzechy laskowe, migdały, sezam, słonecznik, pestki dyni, siemię lniane oraz wiórki kokosowe (można je dodawać np. do pieczywa, do musli, do deserów)
- owoce świeże takie jak: banany, awokado, śliwki, gruszki, ananas, winogrona, mango, figi
- w umiarkowanych ilościach owoce suszone bez konserwantów (np. morele, figi, daktyle, śliwki, papaja, żurawina)
- przecierowe soki owocowe i warzywne
- od czasu do czasu miód w niewielkich ilościach
- masło (w umiarkowanych ilościach)
- oleje roślinne (zwłaszcza do surówek i sałatek, można także dodawać do zup po przyrządzeniu) np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z pestek winogron, olej z pestek dyni, olej sezamowy, olej rydzowy, olej lniany
- świetnym sposobem na przemycenie dodatkowych kalorii są także gęste koktajle owocowe lub warzywne oraz zupy kremy
- Nie wolno też zapominać o spożywaniu kilku porcji świeżych warzyw i owoców dziennie oraz o piciu wody mineralnej niegazowanej między posiłkami. Wskazana jest również herbatka z melisy.
- Nie należy spożywać potraw smażonych, panierowanych, wzdymających oraz słodyczy, żywności fast-food, mocno solonych, produktów typu instant (np. zupki w proszku). Niewskazana jest także kofeina, czyli należy unikać kawy, mocnej herbaty oraz napojów energetyzujących.
Jeśli byłby Pan zainteresowany indywidualnym jadłospisem, zapraszam do poradni online: www.lekkoizdrowo.pl
Pozdrawiam.