Sposoby przybierania na wadze dla 22-letniego mężczyzny

Hej, mam 180cm wzrostu i 65 kg wagi, według bmi dobrą mam wage ale jestem bardzo chudy i chciałbym przytyć z 10 kg radzicie jakieś odżywki? lub takieś leki na przytycie? a moze bardzo dobrą diete? w jakim czasie można przytyć 10 kg ? dało by rade przytyć 10kg do 15 dni?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Produkty, które powinny być zawsze na talerzu razem

Witam. Po pierwsze jest to niemożliwe, aby przytyć tak dużo w tak krótkim czasie. Po drugie tak duże wahania masy ciała są bardzo niezdrowe i obciążające dla organizmu, dlatego nie radzę stosowania „wyścigów”. Przybieranie na wadze powinno być w umiarkowanym tempie, najlepiej ok. 1 kg na tydzień. Proszę się upewnić, czy jest Pan zdrowy (czasem problemy z przytyciem mogą być wywołane występującym schorzeniem np. nadczynnością tarczycy). Odnośnie odżywek, to ewentualnie mogą one się przydać dopiero, gdy będzie Pan bardzo intensywnie trenował na siłowni przez kilka miesięcy i sama dieta przestanie już być wystarczająca. Póki co w Pana przypadku nie ma potrzeby stosowania odżywek . Jeśli chce Pan przytyć, należy zwiększyć gęstość energetyczną posiłków, czyli trzeba przyjmować codziennie dodatkowe kalorie. Jednak nie oznacza to, że można objadać się niezdrowymi rzeczami jak np. dania fast-food lub słodycze. Posiłki powinny być bogate w węglowodany złożone oraz białko. Aby zwiększyć masę mięśniową należy zwiększyć zawartość pełnowartościowego białka w diecie (chude mięso, ryby, jaja, nabiał) oraz należy wykonywać ćwiczenia siłowe (np. zapisać się na siłownię).
- Najlepiej spożywać 5-6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny. Po posiłku można odpocząć, zrobić sobie drzemkę.
- Codziennie należy spożywać takie produkty jak: kasze, płatki zbożowe, ryż, ziemniaki, pieczywo jasne lub razowe z dużą ilością ziaren, wyroby z mąki białej oraz pełnoziarnistej lub Graham (np. makarony, kluski, naleśniki, pyzy)
- kilka razy w tygodniu warzywa strączkowe (fasola, soczewica, groch, soja, ciecierzyca).
- chude mięso
- tłuste ryby morskie
- jaja i potrawy jajeczne np. omlety, suflety, jajecznica
- pełnotłuste lub półtłuste produkty mleczne, desery mleczno-owocowe z dodatkiem orzechów
- jako przekąska orzechy i pestki np. orzechy włoskie, orzechy laskowe, migdały, sezam, słonecznik, pestki dyni, siemię lniane oraz wiórki kokosowe (można je dodawać np. do pieczywa, do musli, do deserów)
- owoce świeże takie jak: banany, awokado, śliwki, gruszki, ananas, winogrona, mango, figi
- w umiarkowanych ilościach owoce suszone bez konserwantów (np. morele, figi, daktyle, śliwki, papaja, żurawina)
- przecierowe soki owocowe i warzywne
- od czasu do czasu miód w niewielkich ilościach
- masło (w umiarkowanych ilościach)
- oleje roślinne (zwłaszcza do surówek i sałatek, można także dodawać do zup po przyrządzeniu) np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej z pestek winogron, olej z pestek dyni, olej sezamowy, olej rydzowy, olej lniany
- świetnym sposobem na przemycenie dodatkowych kalorii są także gęste koktajle owocowe lub warzywne oraz zupy kremy
- Nie wolno też zapominać o spożywaniu kilku porcji świeżych warzyw i owoców dziennie oraz o piciu wody mineralnej niegazowanej między posiłkami. Wskazana jest również herbatka z melisy.
- Nie należy spożywać potraw smażonych, panierowanych, wzdymających oraz słodyczy, żywności fast-food, mocno solonych, produktów typu instant (np. zupki w proszku). Niewskazana jest także kofeina, czyli należy unikać kawy, mocnej herbaty oraz napojów energetyzujących.
Jeśli byłby Pan zainteresowany indywidualnym jadłospisem, zapraszam do poradni online: www.lekkoizdrowo.pl
Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty