Stabilny wynik MRI głowy a brak MS

Witam serdecznie. Czy stabilne w okresie prawie trzech lat w obrazach MRI głowy z kontrastem zmiany niedokrwienne o typie leukoarajozy, przy prawidłowych wynikach badań płynu mózgowo rdzeniowego, badań neurologicznych, okulistycznych i przede wszystkim braku objawów i ubytków neurologicznych wykluczają stwardnienie rozsiane lub inną aktywną chorobę neurodegeneracyjną jako przyczynę tych zmian?

SM rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych, wyniku badania pacjenta i zmian w badaniu MRI. Do rozpoznania potrzebne są odpowiednie zmiany w tych 3 kompartmentach.

By można było myśleć o SM w badaniu MRI zmiany muszą mieć odpowiedni układ, rozmieszczenie i charakter. Fachowo nazywa się to rozsianiem w przestrzeni i rozsianiem w czasie.

Nigdy nie rozpoznaje się SM na podstawie tylko badania MRI nawet gdyby były to typowe dla SM zmiany demielinizacyjne. Do postawienia rozpoznania potrzebne są odchylenia w badaniu i objawy " typowe " dla SM.

U Pana MRI nie sugeruje zmian w przebiegu SM, ani innej choroby neurodegeneracyjnej, wyraźnie opisane są zmiany niedokrwienne, proszę na siłę nie szukać choroby.