Stan po usunięciu guza pnia mózgu a stosowanie odżywek białkowych

Witam, mam pytanie,(najlepiej gdyby to był neurolog) jestem osobą niepełnosprawną, po usunięciu Góza pnia Mózgu i mam nie wpełni sprawną lewą stronę ciała, i czy mogę używać odżwke białkową.czy są jakieś przeciwskazania.

Lek. Tomasz Budlewski

a czy przyjmuje Pan jakieś leki? nie sądzę, aby miał Pan jakieś przeciwwskazania.

Mgr Marta Adamek Dietetyk, Poznań

Witam,

zanim zdecyduje się Pan sięgnąć po odżywki białkowe, powinien Pan skontaktować się z dietetykiem, który oceni Pański stan odżywienia oraz zasadność stosowania odżywek białkowych.
Przebieg oraz leczenie choroby nowotworowej niosą za sobą ryzyko wystąpienia niedoborów białkowych, dlatego bardzo ważne jest, by Pański jadłospis obfitował w pełnowartościowe białko.
Odpowiednio zbilansowana dieta przyspieszy regenerację organizmu, odbudowę tkanek oraz wzmocni Pańską odporność.
W Pańskim jadłospisie nie powinno zabraknąć chudego drobiu, cielęciny, ryb morskich (np. dorsz, mintaj, morszczuk), jaj, a także suchych nasion roślin strączkowych (soczewica, ciecierzyca, fasola, groch). Jeśli toleruje Pan nabiał, proszę wzbogacić dietę w mleko oraz jego przetwory- twarogi, jogurty naturalne, maślankę oraz kefir.
Odżywki białkowe powinny być zastosowane jedynie wówczas, gdy odpowiednia ilość białka nie może zostać dostarczona z "tradycyjnych" produktów spożywczych.
Warto również pamiętać, że dla organizmu niebezpieczny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar białka. Przyjmując zbyt duże, w stosunku do indywidualnych potrzeb, ilości białka, funkcje nerek oraz wątroby mogą zostać poważnie zachwiane.
Gorąco zachęcam do kontaktu z dietetykiem (kontakt poniżej), który pomoże Panu ustalić indywidualny plan żywieniowy.

Pozdrawiam serdecznie,
mgr dietetyki Marta Adamek
Mój Dietetyk Poznań

Tel: 512 047 421
E-mail: marta.adamek@mojdietetyk.pl