Stwierdzona choroba Hashimoto a konieczność przyjmowania leku Euthyrox

Mam 36 lat i stwierdzoną chorobe tarczycy hashimoto.Anty tpo 60 jednak anty tg ponad 4000 tyś.Tsh 2,6.Moje pytanie czy powinnam przyjmować lek typu Eutyrox i czy tak wysokie anty tg jest bardzo niebezpieczne?Zaznaczam że byłam już u dwóch endokrynologów i żaden nie przepisał mi leku,a obawy pozostaly czy to słuszna decyzja.Z góry dziękuję za odpowiedz.

Dzień dobry, Pani Poziom TSH nie jest dramatycznie wysoki, a właściwie choć jest nieco wyższy niż średnia u osób zdrowych w Pani wieku, to jest prawidłowy. Z uwagi na wysoki poziom przeciwciał proszę kontrolować częściej TSH i FT 4, bo może Pani niebawem przejść w niedoczynność tarczycy. Jest kilka czynników, które mogą nieznacznie wpływać na stężenia przeciwciał, więc warto rozważyć ich branie, choć skuteczność jest różna u różnych osób i nie potwierdzona w dużych badaniach klinicznych. Proszę porozmawiać o tym ze swoim endokrynologiem - przy okazji proszę sprawdzić sobie steżenie Vit D3 25 (OH), zapewne ma Pani zbyt niski poziom i wskazana jest suplementacja. Wysokie antyTG nie jest niebezpieczne, świadczy tylko o zapaleniu autoimmunologicznym tarczycy. Proszę prowadzić higieniczny tryb życia, niebawem powinno się obniżyć.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz