Świąd a choroby nowotworowe

Jaki swiad powinien niepokoic? chodzi mi o charakterystyczny dla chorob nowotworowych, wiadomo, ze kazdego czasem cos zaswedzi, ale na jaki trzeba zwrocic uwage??

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, świąd jest bardzo niespecyficznym objawem. Owszem, występuje w przypadku chorób nowotworowych, ale występuje też w przypadku wielu innych schorzeń, a także u osób zdrowych. Niepokojące jest przede wszystkim uczucie swędzenia całego ciała, bez widocznych zmian skórnych (przede wszystkim alergicznych).