Szkodliwość kontrastu podawanego podczas tomografii komputerowej

Nazywam się Karol mam 26 lat, za dwa tygodnie mam mieć wykonaną angio-tomografię komputerową jamy brzusznej celem oceny głównie naczyń śledziony i wątroby- śledziony z powodu jej powiększenia zaś wątroby z powodu jej nie do końca wyraźnego charakteru w zwykłej tomografii, choruje na kłębuszkowe zapalenie nerek-nefropatia iga. W związku z tym moje pytanie jest następujące: czy podany w trakcie badania kontrast mi nie zaszkodzi. zaznaczam, że kreatyninę mam w normie. Dziękuje za odpowiedź.

Witam serdecznie,

Jeśli jest Pan uczulony lub podejrzewa Pan uczulenie na jod to proszę poinformować personel Pracowni TK o tym fakcie. Natomiast podanie środka kontrastowego może powodować działania niepożądane takie jak: nudności, wymioty, ból głowy, uczucie ciepła etc. Ale w trakcie badania oraz po badaniu jest Pan pod opieką personelu medycznego. Wówczas jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane to personel odpowiednio zareaguję na zaistniałą sytuację.
Jeśli ma Pan dalej jakiekolwiek z tym związane pytani, to sugeruję skontaktować się z Pracownią TK, która będzie wykonywać u Pana badanie w celu konsultacji.

Pozdrawiam.