Tabletka po stosunku - czy jest skuteczna?

Witam, 28 i 29 stycznia odbyłam stosunek bez zabezpieczenia. Były to jeszcze dni płodne. Lekarz wcześniej zapisał mi 2 opakowania e********. Zażyłam je niezwłocznie po jednym stosunku, a następnie po kolejnym. Rozmawiałam z lekarzem. Było wszystko zaplanowane. Taką metodę na tę chwilę mi doradził. Jest 24 lutego, opóźnienie ponad 14-dniowe i nie mam okresu. Po tygodniu od zażycia tabletki bardzo bolały mnie plecy na dole, mam wrażliwe sutki, okropne nudności od rana, były też wymioty i ból żołądka. Czy mogę być w ciąży? Jaka jest skuteczność tych tabletek?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
skuteczność leku jest tym większa, im krótszy czas upłynął pomiędzy stosunkiem a jego zażyciem. Nie daje on jednak 100% ochrony przed ciążą. Dlatego powinna Pani w tej sytuacji wykonać test ciążowy.
Lek ten również może powodować zaburzenia cyklu - stąd brak miesiączki. Ale zazwyczaj są one przejściowe. Gdyby miesiączka się nie pojawiła, konieczna będzie wizyta u ginekologa.
Pozdrawiam