TAMPONADA WORKA OSIERDZIOWEGO

W CZERWCU ZMARŁ MÓJ MĄŻ. MIAŁ 51 LAT, NA NIC SIĘ NIE LECZYŁ, ŻADNYCH LEKÓW NIE BRAŁ. 16 CZERWCA POCZUŁ BÓL W OKOLICACH GARDŁA, WYSTĄPIŁY ZIMNE POTY, CIŚNIENIE BYŁO NARASTAJĄCE, DOSZŁO DO 190/110. BYŁ OD MOMENTU BÓLU POD OPIEKĄ LEKARSKĄ. PODANO POLOPIRYNĘ S ORAZ LEKI NASERCOWE I WEZWANO KARETKĘ POGOTOWIA. W KARETCE NASTĄPIŁO NAGŁE ZATRZYMANIE KRĄŻENIA I ZGON O GODZ.17.02. NIE DOWIEZIONO GO DO SZPITALA, ZGON BYŁ W KARETCE. PO SEKCJI ZWŁOK BYŁO TAMPONADA WORKA OSIERDZIOWEGO PĘKNIECIE AORTY. PROSZĘ NAPISAĆ MI WYNIKIEM CZEGO TO NASTĄPIŁO. MAM TRÓJKĘ DZIECI I ZASTANAWIAJĄ SIĘ CZY MAJĄ WYKONAĆ JAKIEŚ BADANIA. CZY TO MOŻE ZAWAŁ SERCA SPOWODOWAŁ ZGON?
ponad rok temu

Stres a zawał serca

Nadmiar obowiązków, presja czasu, dynamiczne życie, powodują życie pod ciągłym stresem. Jego długotrwałe działanie niesie destruktywny wpływ na nasze zdrowie. Warto jednak pamiętać, aby nie obarczać stresu winą za rozwój wszystkich chorób, gdyż inne czynniki, mają w tym o wiele większy udział.

Szanowna Pani!

Tamponada serca
to stan upośledzenia jego czynności w wyniku wzrostu ciśnienia wewnątrzosierdziowego spowodowanego nagromadzeniem się dużej ilości płynu w worku osierdziowym. Może dojść do niej z różnych przyczyn. Jedną z nich jest pęknięcie tętniaka rozwarstwiającego aorty wstępującej.

Tętniak aorty
to jej lokalne poszerzenie. Tętniaki aorty mogą powstawać w wyniku zmian miażdżycowych aorty, jej zmian zwyrodnieniowych, zmian pozapalnych bądź pourazowo oraz z innych jeszcze przyczyn.

Istnieje predyspozycja genetyczna do rozwoju tętniaka aorty. Zwłaszcza w przypadku tętniaków aorty brzusznej - u dzieci chorej osoby ryzyko wystąpienia takiego tętniaka jest 11 razy większe. Tętniaki aorty piersiowej natomiast występują szczególnie często u chorych z zespołem Marfana oraz Ehlersa i Danlosa oraz zwyrodnieniem torbielowatym aorty, w których to chorobach ściana aorty jest istotnie osłabiona.

Wiele chorób układowych, tzw. chorób tkanki łącznej, prowadzi do zapalenia aorty, zwiększając ryzyko utworzenia się tętniaków.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty