Tarczyca, nadciśnienie a dieta

Witam. W sierpniu przeszłam dietę kopenchaską, dużo ćwiczyłam, pływałam i brałam suplementy ;) W rezultacie schudłam przy wzroście 173, i ważyłam 69 kg. Jednak na jesieni dopadła mnie "lekka'' depresja z powdou nacisków w szkole i w rezultacie miałam efekt jo-jo :( Obecnie po świętach ważę 76 kg!!! Trudno mi dobrać jakąkolwiek dietę, mam tarczycę i nadciśnienie, a mam 15 lat. Lekarze nie chcą mi pomóc i na razie biorą się za choroby wymienione wcześniej. Ale ja już po prostu nie mogę na siebie patrzeć. Moje koleżanki reprezentują się znacznie lepiej przy mnie, a ja zawsze byłam skłonna do nawrotów wagi ;/ Czy istnieją jakieś diety dla nadciśnieniowców i chorych na tarczycę?

Witam!

W przypadku chorej tarczycy najważniejsze jest leczenie hormonalne. Jednak powodem nadciśnienia w tak młodym wieku może być nadwaga, dlatego głównym leczeniem powinna być utrata nadmiernej masy ciała.

Jesteś młodą dziewczyną w okresie dojrzewania. Nie możesz stosować restrykcyjnych diet odchudzających typu wymieniona przez Ciebie dieta kopenhaska. Jest ona bardzo ograniczająca i wyniszczająca. Nie dostarcza niezbędnych składników odżywczych, mineralnych i witamin, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Zacznij ponownie ćwiczyć, ponieważ jest to najlepsza recepta na zdrowie i szczupłą sylwetkę. Powinnaś być aktywna fizycznie, co najmniej 30 minut dziennie. Pływaj, biegaj, zacznij jeździć na rowerze, rolkach, łyżwach. Możesz zapisać się na taniec czy aerobik. Jest wiele dyscyplin, z których na pewno wybierzesz taką, która Ci się spodoba. Poza tym polecam ćwiczenia z portalu www.abccwiczenia.pl.

Unikaj też podstawowych błędów żywieniowych.

Spożywaj 4-5 małych objętościowo posiłków w równych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Dzięki temu unikniesz „wilczego” głodu. Kolację jedz na 3 godziny przed snem (nie później). Nie przejadaj się i jedz powoli, dzięki temu szybciej się najesz.

Unikaj słodyczy. Ustal 1 dzień, w którym możesz zjeść coś słodkiego, ale nie przesadzaj z ilością. Zastąp słodkie przekąski owocem (świeżym lub suszonym), batonem muesli (najlepiej własnej roboty), galaretką z owocami lub jogurtem naturalnym z wkrojonymi owocami.

Unikaj też produktów typu fast food. Spożywaj je najwyżej raz na 2 miesiące, w bardzo niewielkich ilościach. Chipsy możesz robić sama! (W piekarniku nagrzanym do 80 stopni piecz przez 2 godziny plasterki marchewki lub inne warzywo czy owoc).

Jedz jak najwięcej warzyw. Dodawaj je do każdego posiłku. Najlepsze będą świeże, ale w innej postaci też są zdrowe. Ryby spożywaj minimum 2 razy w tygodniu (także tłuste), piecz je, gotuj na parze i unikaj smażenia. Spożywaj chude produkty mleczne i chude mięso (drób). Pij naturalne jogurty, kefiry i maślanki na drugie śniadanie. W każdym posiłku powinien znajdować się produkt węglowodanowy złożony. Będą to produkty pełnoziarniste: kasze, pieczywo pełnoziarniste, ciemny ryż, makaron pełnoziarnisty lub warzywa strączkowe.

Na obiad wybieraj 1 danie. Niech to będzie albo zupa, albo drugi danie. Unikaj smażenia. Zacznij gotować na parze, piec i dusić.

Pij dużo wody. Możesz także sięgać po herbatę zieloną, czerwoną, biała czy owocową. Unikaj słodkich soków i napojów gazowanych. Pij około 2 l płynów dziennie.

Dzięki temu po jakimś czasie powinnaś zobaczyć rezultaty.

Powodzenia!