Torbiel na głowie trzustki przy cukrzycy

Witam! Moja mama (67 lat) chora na cukrzycę typ 2 od 30 lat,przy badaniu usg dowiedziała się o posiadaniu torbieli 3,5cm na głowie trzustki.Następnie miałą wykonane Tk i lekarz zalecił za dwa tygodnie badanie rezonansem.Markery nowotworowe niskie.Mama odczuwa bóle w kręgosłupie,ma gęstą krew i zwyrodnienie kolana.Czy jest szansa że torbiel o takiej wielkości to jednak nie rak?Obawiam się najgorszego jeżeli lekarz wysyła na dodatkowe badanie rezonansem,czyli Tk musiało coś wykasać podejrzanego?

Narządy typu wątroba, trzustka i inne położone wewnątrz jamy brzusznej są trudne w diagnostyce, stąd wszelkie znaleziska np w USG wymagają weryfikacji wszelkimi dostępnymi badaniami (zarówno TK i MRI), ponieważ nawet biopsja nie zawsze daje odpowiedź. Nie ma nic dziwnego w wykonywaniu tych badań, znakomita większość torbieli jest łagodna. Konieczne będzie jednak pozostanie w obserwacji.

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.