Trudne relacje z rodzicami i rodzeństwem

Mam 20 lat i moja rodzina, kompletnie stara mi się dopiec, w każdy możliwy sposób... Moja mama wciąż traktuje mnie jak małą, nieporadną, biedną dziewczynkę... Uważa, że nic nie potrafię zrobić sama. Natomiast mam jeszcze siostrę, która strasznie mi dopieka w każdej możliwej sytuacji i razem z mamą tworzą mieszankę, która się ze mnie nabija, obraża i widzę, że sprawia im to ogromną przyjemność. Jak mam na to zareagować? "Olewanie i obojętność" bardzo już mnie męczy...

Witam,

Proponuję udać się po wsparcie, np. do akademickiego psychologa. Na terapii indywidualnej lub grupowej nauczy się pani, jak radzić sobie w takich sytuacjach i jak zapobiec ich wpływowi na dalsze życie.

Pozdrawiam

odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u doswiadczonego terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Witam serdecznie,
ważne jest, że sama Pani zauważa w jaki sposób jest traktowana przez mamę (jak małą, nieporadną dziewczynkę). To pierwszy krok do tego, aby pracować nad tym, i nie pozwolić się tak traktować.
Może być tak pomiędzy rodzeństwem, że pojawia się rywalizacja, w różnych kwestiach, także dotycząca tego, kto będzie bliżej emocjonalnie z rodzicem/ rodzicami.
Może warto byłoby spróbować opisać Pani przeżycia i emocje, tak jak tutaj Pani je opisała?
Poprzez "olewanie i obojętność" jak to Pani napisała, próbowała Pani w jakiś sposób nabrać dystansu do sytuacji, także pokazać mamie i siostrze ten dystans do nich. Niestety, prawdopodbnie odbija się to kosztem Pani stanu emocjonalnego (trudno jest pokazywać coś innego na zewnątrz, kiedy w środku ma Pani odmienne uczucia).

Jeśli byłoby to możliwe, proszę w trosce o siebie, poszukać bezpośredniej pomocy u specjalisty. Jest Pani młodą osobą, warto na starcie dorosłego życia, wzmocnić samą siebie, jeśli juz teraz czuje Pani, że jest Pani zmęczona tym, co się dzieje w Pani życiu z bliskimi.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego,
Katarzyna Włoch
ZAPRASZAM NA
http://charakterownia.pl