Typ gruszki a problemy z odchudzaniem

Witam, Mam 16 lat i ważę 75 kg (choć jeszcze przed wakacjami ważyłam 70 kg) przy wzroście 172 cm. To dziwne choć ja tak mam w wakacje zawsze przybieram na wadze, a w zimę chudnę (jest to pewnie spowodowane tym, że w wakacje siedzę w domu bo nie mam przyjaciół, z którymi mogła bym się spotkać). Mam figurę gruszki, czyli bardzo masywne uda, gdy próbowałam wykonywać ćwiczenia z nimi związane czułam jakby był jeszcze większe. Jem dość mało i zdrowo a pomimo to nie mogę schudnąć. Co robić?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Bardzo często nieco masywniejsze uda, czy biodra, wynikają z naturalnej budowy ciała i jeśli ćwiczenia modelujące te partie, nie przynoszą efektu, zbyt wielu w tym zakresie nie można zmienić. Warto natomiast dbać o prawidłową dietę i unikać kalorycznych przekąsek oraz słodyczy . Ważne jest też aby wprowadzić system 5 posiłków dziennie. Jednocześnie jednak wśród tych posiłków przeważać powinny zdrowe produkty - spośród produktów zbożowych są to przede wszystkim pełnoziarniste makarony, pieczywo i brązowy ryż. Źródłem białka w diecie powinno być chude mięso (głównie drób) i ryby. Cenne w diecie jest też mleko i produkty mleczne.
W codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo świeżych (lub gotowanych na parze) warzyw i owoców - są one bogate w witaminy i składniki mineralne, a także zawierają dużo błonnika, który wspomaga pracę jelit i daje uczucie sytości.

Witam, żeby dokładnie określić dlaczego nie chudniesz musiałabym znać dokałdniej Twój sposób żywienia to znaczy proponuję napisać przez 3-4 dni to co dokładniej jesz i w jakiej ilości wtedy będę wstanie stwierdzić czy ilość kalorii którą zjadasz nie jest zbyt duża w stosunku do Twojego zapotrzebowania. Kolejna sprawa - jeśli Twoja masa ciała nie spada mimo różnych prób odchudzania to przyczyn może być kilka- jedną z nich mogą być nieprawidłowo dobrane diety, zbyt krótkie ich stosowanie lub schorzenia tj np niedoczynność tarczycy.

Witam, czasami popełniamy błędy żywieniowe, z których nie zdajemy sobie sprawy. Nie do końca wiem jak wygląda Twój zwyczajowy jadłospis i sposób żywienia, dlatego nie mogę wskazać Twoich błędów. Jednak przede wszystkim zadbaj o zrównoważoną i pełnowartościową dietę. Zapoznaj się z materiałami np. http://portal.abczdrowie.pl/odchudzanie-pulapki-ktorych-trzeba-unikac http://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-tyjemy Dodatkowo pamiętaj o aktywności fizycznej. Minimum ćwiczeń na utratę tłuszczu to 30 minut ciągłego i w miarę intensywnego wysiłku fizycznego. Pozdrawiam.