Ubytek przegrody międzykomorowej od urodzenia

Witam. Urodziłam się z wadą serca.Miałam ubytek przegrody międzykomorowej. W wieku 4 lat miałam zabieg wszczepienia implantu i wszystko było ok, a teraz mam kłucia w klatce, duszności, zasłabnięcia. Robiłam echo serca .Dostałam wyniki. Wszystko jest prawidłowo oprócz jednego zdania *obraz zastawek- tętniak zatoki Valsalvy płatka niewieńcowego z niewielkim przeciekiem L-P* Co to oznacza? Mam się zacząć bać, że ten przeciek się powiększy? To się operuję w przyszłości?

Aleksander Ropielewski

Nie jest to zmiana budząca znaczny niepokój, natomiast należy ją obserować i w przypadku powiększenia się przecieku lub powiększenia tętniaka (nie wiem jakie ma wymiary obecnie) konieczna może być ingerencja zabiegowa.