Uczucie samotności i brak akceptacji ze strony otoczenia

W szkole nigdy nie miałem łatwego życia, zawsze byłem tym najgorszym i nikt się ze mną nie liczył. Myślałem że w szkole średniej będzie inaczej ale tu też są kłopoty, koledzy z klasy nie akceptują mnie. Nabijają się ze mnie na każdym kroku, np śmieją się że będąc w tym wieku nie uprawiałem jeszcze seksu. Wytykają mi to jak się ubieram (wg. mnie ubieram się normalnie). Czuje się samotny, nie akceptowany i zagubiony w otoczeniu kolegów z klasy. Próbuje ignorować, ale to nie przynosi efektu.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, w tej sytuacji warto skorzystać z pomocy psychologa lub grup terapeutycznych. Zalecam wizyte u psychologa lub pedagoga szkolnego. Pozdrawiam

Witam,

Kiedy uwagę poświęcamy opinii innych często nie zauważamy i nie umiemy wykorzystać własnych zalet. Jak sam Pan napisał ignorowanie zachowań kolegów nie przynosi rezultatów - pogłębia tylko poczucie samotności, odrzucenia i niezrozumienia. Często zdarza się,iż podobne doświadczenia blokują naszą wiarę w to, że ludzie mogą być życzliwi i wspierający. Boimy się wtedy wychodzić do ludzi i zawierać relacje.
Myślę, że warto byłoby aby skorzystał Pan z pomocy psychoterapeuty. Terapia może pomóc Panu odnaleźć sposoby na kontakt z ludźmi, którzy będą Pana doceniać i wspierać. Aby tak się mogło stać przede wszystkim trzeba nauczyć się kochać samego siebie i docenić własną wartość.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Mochnaczewska