USG genetyczne w 12 tygodniu ciąży

Witam,miałam usg genetyczne i nie zauważyłam i nie dopytałąm lekarza o wynik a nurtuje mnie jedna rzecz.wykazało 12t3d ciąży,NT 1,80mm i reszta wszystko ok ale było szacowanie ryzyka trisomii: trisomia 21 podstawowe 1:1029 a wyliczone 1:4077,trisomia 18 podstawowe 1:12141 a wyliczone 1:36792 natomiast zastanawia mnie trisomia 13 bo podstawowe to 1:28582 a wyliczone 1:1780? co to oznacza? czy może być taka znacząca różnica? czy to błąd przy przepisywaniu lekarza? czy powinnam się czegoś obawiać?

Jeżeli wszystkie parametry USG są prawidłowe, jak Pani pisze, ryzyko wszystkich trisomii powinno obniżyć się w stosunku do ryzyka wyjściowego. Ryzyko tris 13 wzrasta w przypadku nieprawidłowego parametru USG (najsilniejsza korelacja z podwyższonym NT) oraz niskiego PAPPA i niskiego betaHCG. Nie pisze Pani jednak czy odbył się test biochemiczny. Jeśli się odbył, a PAPPA i betaHCG są nawet nieznacznie obniżone, tłumaczyłoby to wzrost ryzyka tris 13.
Wszystkie wymienione wyliczone ryzyka są jednak dla każdego z tych zespołów bardzo niskie.

Marek Pabian

Witam serdecznie,
USG genetyczne szacuje ryzyko wystąpienia wad i jest wyliczone przez program komputerowy.Ryzyko wystąpienia wad jest bardzo małe i nie ma powodów do obaw.