W jaki sposób można podnieść poziom kwasu hialuronowego w organizmie?

KWAS HIALURONOWY w DIECIE. Chciałem zapytać, co najlepiej jeść i pić (jakie produkty), aby w maksymalnym stopniu zwiększyc w sobie produkcję lub poziom kwasu hialuronowego? Kwas ten wykorzystywany jest głównie w preparatach kosmetycznych, ale to mnie nie interesuje. Można też nabyć go jako suplement diety. Czy przyjmowanie go jako suplement jest najlepsze? Czy gdzieś w produktach spożywczych naturalnych jest go więcej lub jakimiś produktami można podnieś jego poziom?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Poziom kwasu hialuronowego podnoszą pokarmy bogate w soję, jako naturalne źródło fitoestrogenów.. To samo dotyczy produktów zawierających flawonoidy (np. warzywa: brokuły, bób, cebula, cykoria, czosnek,kapusta włoska i czerwona,papryka czerwona, pomidory, rzodkiewka, sałata,soja, fasola; owoce: jabłka, jeżyny, żurawina, maliny, winogrona, truskawki oraz orzechy włoskie, czerwone wino i herbata - zielona, czerwona i biała). Ponadto dieta powinna być bogata w magnez, który jest niezbędny do syntezy kwasu hialuronowego (produkty: otręby pszenne, gorzka czekolada, ryż, makaron, ryby, szpinak). Oczywiście proszę unikać używek.