W jaki sposób odstawić 10-miesięcznego niemowlaka od piersi?

Dzień dobry. Karmie moją 10 miesięczną córkę piersią. Chciałabym ją wkrótce odstawić, ale córka nie chce pić z butelki. Niedługo wracam do pracy (na dwie zmiany) więc karmienie wieczorne i ranne nie będzie możliwe każdego dnia. Córka pije mleko z piersi głównie wieczorem, w nocy i nad ranem. W ciągu dnia czasami gasi pragnienie. Problemem jest to, że nie chce nic pić z butli, ani wody, soku, mojego mleka czy mieszanki. Próbowałam też kubka z dziubkiem i zwykłego. Jestem w kropce. Co mam zrobić?

Sugerowałabym się uzbroić w cierpliwość i do skutku podawać kubek (na przyzwyczajanie do butelki dziecko jest już za duże). Czasami takich prób trzeba wykonać kilkadziesiąt lub więcej - ale każdemu rodzicowi ostatecznie się udaje. Biorąc pod uwagę, że konieczność odstawienia dziecka od piersi wynika z zewnętrznych okoliczności radziłabym ograniczać podawanie już teraz - nie podawać w ciągu dni i np. na poranne karmienie. Spragnione i głodne dziecko w którymś momencie z całą pewnością sięgnie po kubek. Nawet jeżeli będzie to dla Pani kłopotliwe i przykre momentami - na pewno zacząć uczyć dziecko już teraz niż odkładać to na moment, kiedy nie będzie Pani miała wyjścia, a pośpiech związany z koniecznością stawienia czoła zadaniom zawodowym dodatkowo wywoła u Pani i dziecka nerwowość i utrudni cały proces.