Wirus HPV a konieczność rezygnacji z pigułek antykoncepcyjnych

Witam mam zdiagnozowane wirusa HPV 16 i 18 (cytologia dobra "od zawsze" CIN II) czy powinnam zrezygnować z zażywania pigułek antykoncepcyjnych? czy mogą one przyśpieszyć rozwój choroby...?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie.Nie powinno sie przyjmować leków antywirusowych (stosowanych w leczeniu hpv) łacznie z tabletkami antykoncepcyjnymi. Obniżają one skuteczność antykoncepcyjną tabletek oraz bardzo obciążają wątrobę. Tabletki antykoncepcyjne nie mają wpływu na hpv.