Wirusowe zapalenie skóry, różyczka czy uczulenie pokarmowe?

Syn ma 19 miesięcy i dostał wysypki na całym ciele. Wygląda jak pokrzywka, drobne, różowe krostki, które łączą się w czerwone szorstkie plamy i ma powiększone węzły chłonne na szyi z prawej strony. Co to może byc? Dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na co zachorował Pani synek. Najbardziej prawdopodobna jest tzw. trzydniówka, czyli choroba wysypkowa (wysypka taka jak w różyczce - jasnoróżowa, drobna) o etiologii wirusowej u dzieci w wieku 6-36 miesięcy, przebiegająca najczęściej z 2-3-dniową gorączką (ale niekoniecznie). Dla różyczki, obok opisanej wysypki, typowe jest powiększenie węzłów chłonnych karkowych. Obecnie dzieci są szczepione obowiązkowo na różyczkę w 13 miesiącu życia, ale nie chroni to przed zachorowaniem, łagodzi objawy, chroni przed powikłaniami.

Przyczyna alergiczna mniej prawdopodobna - nie powinna dawać powiększenia węzłów chłonnych.