Witam, mam 24 lata i mam 2 problemy z zatokami i zimnymi palcami u stóp

Problem pierwszy to zatoki, po wyleczonej chorobie tzn. zapalenie oskrzeli, dostałam skierowanie na RTG zatok. Biorę tabletki Nurofen Forte ale nie zawsze pomagaj. Czy to może być coś poważnego? A drugi problem to zimne palce u stóp. Chodzę w dwóch parach skarpetek krótkich, potem dłuższe i ciepłe rajstopy i oczywiście ocieplane buty zimowe, czy to ma coś wspólnego z układem krążenia? Jak temu zapobiec? Przez zimne stopy a dokładnie palce na wieczór boli mnie gardło. Proszę o pomoc i radę. Z poważaniem, Kasia
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Trudno wypowiadać się w kwestii zatok, nie znając opisu badania RTG.
Zimne stopy natomiast mogą wynikać z zaburzeń w układzie krążenia-np. niedokrwienia, czy też zaburzeń ukrwienia dystalnych części kończyn dolnych. U młodych osób bardziej prawdopodobne jest to drugie. Przyczyny tych zaburzeń są różnorakie, m.in. choroby z grupy tzw. układowych, którymi zajmują się reumatolodzy.
Warto udać się do lekarza rodzinnego, który będzie miał możliwość zebrania pełnego wywiadu lekarskiego oraz zbadania Pani, co ułatwi mu wysunięcie najbardziej prawdopodobnej przyczyny, którą potwierdzi bądź wykluczy, zlecając odpowiednie badania dodatkowe lub/i konsultacje specjalistyczne.

Pozdrawiam