Witam serdecznie i poproszę odpowiedzieć co powoduje b. silne bóle między łopatkami?

Mam 56 lat jestem kobietą i od dłuższego czasu mam bardzo silne bóle między łopatkami, piekące, promieniujące do klatki piersiowej szyi i barków. Przy tym są pojedyncze skurcze dodatkowe. Nie mam pojęcia co robić co może być przyczyną. Mam też niedomykalność zastawek mitralnej i aortalnej i/ii stopień. Jestem osobą bardzo znerwicowaną w związku z moimi dolegliwościami. Bardzo proszę o poradę gdzie się udać do jakiego lekarza. Czasami mam takie uczucie pełności w przełyku i gniecenie w dołku podsercowym uczucie rozpierania w klatce piersiowej. Oczekuję odpowiedzi i serdecznie pozdrawiam. Jadwiga.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Charakter, lokalizacja oraz promieniowanie opisanego bólu sugerują etiologię wieńcową. Jest to jedna z wielu możliwych przyczyn, gdyż może być również mniej typowo przebiegającym objawem innej choroby, jednak zważywszy na częstość występowania choroby wieńcowej w Pani grupie wiekowej oraz powagę konsekwencji w wypadku nie podjęcia leczenia, konieczna jest diagnostyka w tym kierunku. Rozpocząć ja należy u lekarza rodzinnego, który przede wszystkim zbierze dokładny wywiad i zbada fizykalnie oraz zleci część badań, koniecznie EKG. Najprawdopodobniej skieruje Panią do kardiologa-jednak niezbędne jest różnicowanie wstępne między innymi możliwymi przyczynami, które powinien przeprowadzić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
W wypadku napadu bólu i nieustępowania przez ok. 20 min należy wezwać pogotowie.

Pozdrawiam