Wycinek z pogranicza żołądka i przełyku

wycinek z pogranicza zoladka iprzelyku.w nablonku zoladkowym zapalenie(++).widoczna metaplazja jelitowa(++)z niewielka dysplazja(+)poza tym w drobnym fragmencie nablonka plaskiego przelyku niewielka dysplazja(+).calosc odpowiada orzelykowi barretta.

Witam! Opisane zmiany są konsekwencją choroby refluksowej przełyku. Ponieważ tzw. przełyk barreta stanowi predyspozycję do rozwoju na jego podłożu zmian nowotworowych, konieczna jest okresowa kontrola endoskopowa z pobieraniem wycinków do badań histopatologicznych oraz optymalne leczenie choroby podstawowej (leki zmniejszające wydzielanie żołądkowe). Z wynikiem proszę zgłosić się do lekarza prowadzącego.