Wykonanie biopsji węzła wartowniczego

Mąż ma czerniaka stadium T1a, bez owrzodzenia, ponizej jednej mitozy na mm2, Clark level II, głębokość Breslow skala 0,25mm.Wycięty zostal z tkanka zdrowa.Lekarz dermatolog,poleca zwiekszenia marginesu wyciecia i uwaza ze sprawa jest zalatwiona. Nie dostal skierowania na biopsje wezla wartow. bo podobno przy tym stadium raczej nie ma przerzutow i to badanie w jego przypadku jest zbedne.Czy poleca doktor mimo wszystko wykonanie biopsji wezla wartowniczego? Jakie badania poza tym musimy wykonywac?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Łojotokowe zapalanie skóry to schorzenie dermatologiczne. Jego leczenie jest dosyć trudne. Obejrzyj film i dowiedz się więcej o sposobach leczenia łojotokowego zapalenia skóry.

Z takim rozpoznaniem należy przeprowadzic podstawową diagnostykę obrazową miejsc potencjalnie narażonych: płuc (rtg) i regionalnych węzłów chłonnych (usg).
Przedstawione rozpoznanie kwalifikuje do poszerzenia miejscowego wycięcia BEZ konieczności wycinania węzłów wartowniczych. Należy pozostawać pod regularną kontrolą onkologiczną. Rokowanie po radykalizacji chirurgicznej jest dobre.

0

W przypadku czerniaków nie naciekających oraz naciekających powierzchownie na ogół leczenie ogranicza się do szerokiego wycięcia blizny po usunięciu zmiany pierwotnej.
Biopsję węzła wartowniczego stosuje się zasadniczo w przypadku czerniaków głęboko naciekających, gdy w USG nie stwierdza się przerzutów w węzłach chłonnych. W czerniakach głęboko naciekających przy powiększeniu okolicznych węzłów chłonnych, przeprowadza się wycięcie blizny i usuwa powiększoną grupę węzłów.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty