Wykonanie biopsji węzła wartowniczego

Mąż ma czerniaka stadium T1a, bez owrzodzenia, ponizej jednej mitozy na mm2, Clark level II, głębokość Breslow skala 0,25mm.Wycięty zostal z tkanka zdrowa.Lekarz dermatolog,poleca zwiekszenia marginesu wyciecia i uwaza ze sprawa jest zalatwiona. Nie dostal skierowania na biopsje wezla wartow. bo podobno przy tym stadium raczej nie ma przerzutow i to badanie w jego przypadku jest zbedne.Czy poleca doktor mimo wszystko wykonanie biopsji wezla wartowniczego? Jakie badania poza tym musimy wykonywac?

Z takim rozpoznaniem należy przeprowadzic podstawową diagnostykę obrazową miejsc potencjalnie narażonych: płuc (rtg) i regionalnych węzłów chłonnych (usg).
Przedstawione rozpoznanie kwalifikuje do poszerzenia miejscowego wycięcia BEZ konieczności wycinania węzłów wartowniczych. Należy pozostawać pod regularną kontrolą onkologiczną. Rokowanie po radykalizacji chirurgicznej jest dobre.

W przypadku czerniaków nie naciekających oraz naciekających powierzchownie na ogół leczenie ogranicza się do szerokiego wycięcia blizny po usunięciu zmiany pierwotnej.
Biopsję węzła wartowniczego stosuje się zasadniczo w przypadku czerniaków głęboko naciekających, gdy w USG nie stwierdza się przerzutów w węzłach chłonnych. W czerniakach głęboko naciekających przy powiększeniu okolicznych węzłów chłonnych, przeprowadza się wycięcie blizny i usuwa powiększoną grupę węzłów.