Wykorzystywanie przez psychopatkę

Współpracuję z psychopatką, która mnie wykorzystuje.Nie wiem jak mam się bronić, co odpowiedzieć,bo ona zawsze ma na wszystko odpowiedź.A to,że to należy do moich obowiązków (chociaż ją poproszono o wykonanie zadania) i nawet jeśli powiem,że jestem zajęta,to odpowie,że to należy do moich obowiązków. A to, żebym coś zrobiła chociaż sama może to zrobić,a to, że podzielimy się pracą. Zawsze mnie zaskoczy i często nie wiem co miałabym jej odpowiedzieć, jak odmówić. Chyba jestem mało asertywna.

Dr Ewa Bujoczek Psycholog, Gliwice

Sądzę, że trafnie ujęła Pani swój problem - w rozwiązaniu trudnych sytuacji może Pani pomóc przede wszystkim asertywność. Ważne aby umiała Pani bezpośrednio mówić o swoich potrzebach, odmawiać prośbom jeśli są one niestosowne albo nie chce Pani ich spełniać. Ważne jest to, aby nabyła Pani pewność siebie, umiejętność określaniania swojego stanowiska i jego obrony oraz stawiania granic. Pomoże Pani w tym trening tych umiejętności, stopniowe uczenie się tego, ze ma Pani pełne prawo do obrony siebie i mówienia o swoich potrzebach, oczekiwaniach. Życzę powodzenia.

Witam. Powinna Pani uczciwie zaczać od rozmowy z nią, wiem , ze to może być trudne, ale tak właśnie może pani zdobyć u niej szacunek i zoabaczy, ze pani umie się bronić. Jesli rozmowa nie przyniosłaby skutku, a nawet wręcz odwrotny to trzeba udać się do przełozonego. Musi Pani zadbać o siebie, bo jak nie pani to kto.