Wynik amylazy, lipazy i glukozy

Witam,chciałabym pomocy w odczytaniu wyników A-amylaza 86,0IU/I.Gamma GT101,4,orazLipaza 70 IU/I i glukoza 103,7 mg/dl. Dziękuję i czekam na odpowiedż.

Witam! Amylaza jest bardzo nieswoistym markerem który podwyższa się w wielu schorzeniach przewodu pokarmowego. Podwyższony GGTP najczęściej świadczy o nadużywaniu alkoholu, cholestazie lub innym uszkodzeniu hepatocytów. Lipaza podwyższa się natomiast w uszkodzeniu części zewnątrzwydzielniczej trzustki. Glukoza na czczo rzędu 103mg% świadczy zaś o nieprawidłowej glikemii na czczo i jest przesłanką do wykonania doustnego testu obciążenia glukozą, który zweryfikuje czy nie mamy do czynienia z cukrzycą.