Wynik badania USG jamy brzusznej i badania histopatologicznego
Witam, Podczas badania usg jamy brzusznej okazało się, że pęcherzyk żółciowy jest cienkościenny, z bardzo licznymi, drobnymi złogami o śr. do 6 mm. Poddałam się więc laparoskopowej cholecystyktomii woreczka. Na wyniku badania histopatologicznego otrzymałam wypis: "cholecystytis chronica". Czy taki wynik oznacza to, że w woreczku były kamienie, czy nie? Czy kamica, a zapalenie woreczka, to jest to samo, czy nie? Pozdrawiam serdecznie

KOBIETA, 48 LAT ponad rok temu
Amputacja stopy cukrzycowej
Amputacja stopy to jeden z najpoważniejszych skutków zachorowania na cukrzycę. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat tego zabiegu. Zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.
W USG potwierdzono kamicę pęcherzyka żółciowego, z tego powodu Pani była operowana. Wynik hist pat oznacza "przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego" i dotyczy samego pęcherzyka żółciowego.
Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń
specjalista chirurg
Dr n. med. Marek RodzeĹ
Witam serdecznie.
Opis badania histopatologicznego "cholecystitis chronica" jest to przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego. Zapalenie takie wynika najczęściej z długotrwałego procesu podrażnienia ściany pęcherzyka żółciowego przez złogi obene w jego wnętrzu. To oznacza, że pojęcie "przewlekłego zapalenia" nie jest równoznaczne z pojęciem "kamica pęcherzyka".
Pozdrawiam, dr Wojciech Kawiorski