Wynik RTG stawów krzyżowo-biodrowych u 18-letniej osoby
Proszę o pomoc w odczytaniu wyniku RTG Stawów krzyżowo-biodrowych ponieważ wizytę u specjalisty mam na lipca, a nie wiem czy to może czekać? Zdj. RTG wykazuje nierówne obrysy powierzchni stawowych z podchrzęstną sklerotyzacją.Obraz odpowiada sacroilitis. Brak zrostu łuku S1

MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu
Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?
Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.
Witam,
Bóle i zmiany w obrazie radiologicznym w obrębie stawów krzyżowo-biodrowych mogą wynikać z przeciążenie, urazu czy zmian zapalnych o różnym podłożu. U młodych pacjentów mogą również świadczyć o zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa czyli ZZSK. Oczywiście ostateczną diagnozę może postawić specjalista reumatolog przy pomocy ortopedy dlatego sugeruję konsultację.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii
Narządu Ruchu