Wyniki badań 45-latka

Jestem mężczyzną w wieku 45 l. Proszę o opinię nt. wyników: TIBC 376.2, Stopień wysycenie transferyną 76.2%, Glukoza ICD ( L43) 105, Cholesterol 222. Badania trzustki i wątroby oraz morfologia krwi w normie. Moja dieta obfitowała w żelazo i wit.C(kasze, warzywa, owoce,ryby, trochę mięsa) i suplementy z żelazem i wit.C. Lekarz rodzinny twierdzi, że przy zmianie diety poziom żelaza samoistnie wróci do normy,ale słyszałem że za dużo żelaza jest szkodliwe, czy nie powinienem być leczony ?

Witam!
Nie ma Pan wskazań do leczenia z powodu zbyt wysokiego poziomu żelaza. Wystarczy zrezygnować z suplementacji żelaza. Proponuję skupić się natomiast na innych wynikach, które są nieco podwyższone - mam na myśli glukozę oraz cholesterol. Jesli chodzi o glukozę, wskazane byłoby wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą (jeśli poprzedni wynik wykonany był na czczo). Wskazane są również zmiany w diecie oraz zwiększenie aktywności fizycznej, żeby zapobiec rozwojowi cukrzycy oraz miażdżycy.
Polecam zapoznanie się z artykułami:
https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-cukrzycy
https://portal.abczdrowie.pl/dieta-na-cholesterol-u-mezczyzn